Forum www.hardwarenews.fora.pl Strona Główna www.hardwarenews.fora.pl
...o podzespołach wiemy wszystko...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak kupić Windows XP po 30 czerwca? - czyli sposób z piratem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.hardwarenews.fora.pl Strona Główna -> Newsy ze świata systemów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin
Administrator


Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 165
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska

PostWysłany: Wto 1:12, 01 Lip 2008    Temat postu: Jak kupić Windows XP po 30 czerwca? - czyli sposób z piratem

Nie pomogły płacze ni wrzaski, groźby ni petycje. Zgodnie z oficjalnymi planami Windows XP zostaje dziś wycofany ze sprzedaży zarówno w postaci pudełek BOX, jak i pakietów OEM - czy to dostępnych w postaci samodzielnie nabywanych opakowań, czy też instalowanych fabrycznie na komputerach. System da się kupić jedynie z maszynami zestawianymi przez producentów sprzętu (ang. System Builder) - ale też tylko do 31 stycznia 2009 roku. Na szczęście istnieją sposoby, by stać się posiadaczem Windows XP bez zbytniego kombinowania: trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.

W czarno-białym świecie sytuacja byłaby prosta: 30 czerwca 2008 roku (dziś) Microsoft wycofałby ze sprzedaży Windows XP i wszyscy użytkownicy komputerów, którzy jeszcze nie zadbali o zakup poprzednika Visty, mogliby usiąść i się rozpłakać. Niestety - a może na szczęście - żyjemy w niezwykle kolorowym świecie, w którym sytuacja wygląda zgoła inaczej. Bo jest niezwykle, ale to niezwykle skomplikowana. Nakreślimy ją w skrócie zanim zaczniemy namawiać was do piractwa.

BOX, OEM, System Builder - co to w ogóle jest?

Dziś ze sprzedaży zostaje wycofany Windows XP Home, Professional i Media Center w wersjach BOX (pudełkowych) oraz OEM. Wydanie BOX to ładne zielone lub niebieskie kartonowe pudełko z napisem "Windows XP", które dopuszczało instalację na dowolnej liczbie następujących po sobie komputerów (ale w danej chwili tylko na jednym!).

Z wydaniem OEM sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Licencja OEM może zostać zakupiona zarówno przez firmę składającą komputery, jak i przez osobę prywatną. W obu wypadkach system operacyjny "przykleja się" do komputera na którym został zainstalowany. Wymiana jednego z kluczowych elementów oznacza wygaśnięcie licencji, przy czym za kluczowe elementy uznawana jest płyta główna i podstawowe (tj. wykorzystane do instalacji Windows) napędy.

Treść licencji OEM nie jest łatwa do zrozumienia, dlatego dookoła niej narosło wiele mitów i nieporozumień. Najpoważniejszy brzmi tak: "Kiedy spali mi się płyta główna w komputerze z systemem OEM, wraz z płytą muszę kupić nowy komputer. Oczywiście nie jest to prawda: w wypadku spalenia płyty głównej i zakupu nowej, system może zostać ponownie zainstalowany na tym samym komputerze. W takich sytuacjach pojawia się tylko konieczność aktywacji telefonicznej (a i to nie zawsze), podczas której rozmawia się z automatem.

Niezwykle rzadko rozmowa zostaje przełączona do konsultanta (żywy człowiek). Pechowy właściciel komputera otrzymuje wtedy serię standardowych pytań w rodzaju "na ilu maszynach zainstalowany jest Windows" czy "dlaczego pojawiła się potrzeba ponownej instalacji/aktywacji" itp. Jeśli jesteś użytkownikiem obawiającym się wizyty policji, zachowaj starą, spaloną płytę główną jako dowód czystych intencji.

30 czerwca - koniec czego?

A zatem jeszcze raz:
-- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, ze sprzedaży zostaje wycofany Windows XP Home, Professional i Media Center w wersji OEM (zainstalowanej na komputerze bądź do samodzielnego nabycia) i w wersji BOX (pudełkowej). Ale jeśli go kupisz, możesz w pełni legalnie zainstalować go na komputerze.
-- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, nie znikną całkowicie ze sprzedaży komputery z zainstalowanym systemem Windows XP. Otóż pewne firmy mają status tzw. producenta systemów (ang. System Builder) - one mogą instalować Windows XP do 31 stycznia 2009 roku.
-- Dziś, 30 czerwca 2008 roku, nie znika ze sprzedaży Windows XP zainstalowany na komputerach o niskiej wydajności (netbookach, UMPC) - będzie z nimi dostępny przynajmniej do 30 czerwca 2010 roku. Jednak komputery te muszą spełniać dodatkowe założenia: Windows XP Home będzie mógł zostać zainstalowany tylko na komputerach, w których pojawią się co najwyżej takie podzespoły:
-- matryca o przekątnej nie większej niż 10,2 cala,
-- pamięć RAM o pojemności najwyżej 1 GB,
-- dysk twardy mieszczący maksymalnie 80 GB danych,
-- jednordzeniowy procesor taktowany zegarem nie wyższym niż 1 GHz.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Matell
Moderator


Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto 9:03, 01 Lip 2008    Temat postu:

XP jeszcze bedzie mozna zainsatlowac/kupic kupujac Viste Ultimate lub Business i robiac downgrade do XP pro, tak czy siak viste bedzie trzeba kupic Razz
Cytat:
Jednak komputery te muszą spełniać dodatkowe założenia: Windows XP Home będzie mógł zostać zainstalowany tylko na komputerach, w których pojawią się co najwyżej takie podzespoły:
-- matryca o przekątnej nie większej niż 10,2 cala,
-- pamięć RAM o pojemności najwyżej 1 GB,
-- dysk twardy mieszczący maksymalnie 80 GB danych,
-- jednordzeniowy procesor taktowany zegarem nie wyższym niż 1 GHz.

do visty potrzeba conajmniej te 2-3GB ramu zeby konfortowo sie uzwalo
i znajac zycie na 1GB beda viste instalowac, to samo procesora sie tyczy


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Matell dnia Wto 9:09, 01 Lip 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.hardwarenews.fora.pl Strona Główna -> Newsy ze świata systemów Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin